Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít
☰ Menu
Distanční výuka Rozvrh BAKALÁŘI Informace pro 1. ročník Aktuality Škola O škole Školní poradenské pracoviště Školní družina Organizace školního roku Zájmové útvary Školní parlament Školská rada Rada rodičů Školní zpravodaj Projekty Školní časopis Sportovní zázemí školy Formela cup Pracovní místa Kontakt Školní dokumenty ŠVP Školní řád Výroční zprávy Koncepce rozvoje školy Rozpočet Tiskopisy GDPR Jídelna Provoz Jídelníček Řád školní jídelny Fotogalerie 2021/2022 2020/2021 2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016 2014/2015 PROJEKT 2013/2014 2012/2013 2011/2012 Historie školy Schránka důvěry

Žáci z Javorníku v Senátu

 

To tu ještě nebylo! Žáci z Javorníku usedli v lavicích Senátu v Praze!

 

Díky pozvání senátora M. Adámka se vydalo třicet dětí z Jesenicka do Prahy na návštěvu Parlamentu. Naši školu reprezentovalo devět členů ŽP, vyjeli jsme na tento dvoudenní výlet společně s dětmi z České Vsi a Jeseníku. 

V úterý 17. 5. 2022 měly všechny tři školy, tedy děti a jejich pedagogický doprovod – ředitelé škol a koordinátorky dětských školních parlamentů, svůj vlastní program. My jsme se vydali na procházku po nejznámějších památkách, viděli jsme Václavské náměstí, Národní divadlo, sady na Petříně, Pražský Hrad, Karlův Most . . . Už ocitnout se na těchto místech, kudy „kráčela historie“, je velký zážitek, natož za krásného počasí v komorní sestavě a příslibem prohlídky Senátu další den. Jídlo a ubytování měly všechny školy společné, večer proběhly seznamovací aktivity, aby se poznaly vzájemně všechny děti. Pro některé byla nová zkušenost dokonce i spaní na zemi ve spacáku a hotelová snídaně druhý den ráno.

Ve středu před polednem jsme se pěšky všichni vydali na Malou Stranu do Valdštejnského paláce. Cestou jsme nevěděli, co si prohlížet dřív, a před budovou Parlamentu jsme se museli pochopitelně vyfotit jakožto zástupci školního parlamentu. Když si nás vyzvedl asistent senátora, následovala prohlídka Valdštejnských zahrad, dokonce jsme dostali i průvodkyni. Ta nás provedla i reprezentativními místnostmi prvního patra, které většina z nás zná jenom z televize. Stejně jako zasedací sál Senátu, kam jsme mohli nejen nahlédnout, ale dokonce se posadit na místa senátorů, prohlédnout si hlasovací zařízení a chvilku si užít místnost, kam už se asi nikdo z nás znovu nepodívá. A dočkali jsme se i překvapení, to když se na nás přišel osobně podívat Miloš Vystrčil, předseda Senátu Parlamentu České republiky! Děti prohlásily, že pan Adámek splnil svůj slib, že nás pozve „k sobě na návštěvu“, na jedničku s hvězdičkou. Všichni jsme ocenili moc příjemnou neformální atmosféru celé návštěvy, vstřícnost obou senátorů a vůbec možnost se s dětmi do těchto míst podívat. Společný oběd byl tou nejlepší tečkou na konci naší prohlídky.

Zážitků bylo po dvou dnech dost a dost, ale také plánů a inspirace pro další činnost jednotlivých školních parlamentů. Rozhodně to byla ta správná inspirace a také odměna pro děti za činnost navíc a volný čas, který věnují práci pro druhé.

M. Lyková