Školní družina -projekt- 4.část

Čtvrtý podzimní projektový den „ Zdravé vitamíny ze školní družiny“ se uskutečnil ve čtvrtek 4.11.

Prohlédli jsme si velké množství obalů různých druhů čajů z obchodu. Byly mezi nimi jak čaje z bylinek, tak z více druhů ovoce. Nejvíce nás zaujal sypaný čaj. Po jeho otevření nás překvapila příjemná vůně. Zjistili jsme, že čaj obsahuje velké kousky sušeného ovoce a bylinek – bezinky, rozinky, šípek, jablka, ibišek, černý rybíz, růže, listy ostružiníku a jahody.

Seznámili jsme se s knížkou „ Pohádky z pařezové chaloupky Křemílka a Vochomůrky“ a naslouchali pohádce „ Jak zasadili semínko“. Při poslechu jsme si zazpívali píseň, kterou povzbuzovali  Křemílek s Vochomůrkou  v růstu semínko, které zasadili – „ Vstávej, semínko, holala“.

Ukázali jsme si vyklíčenou mátu a otevřeli sáčky s drobnými semínky máty, šalvěje a meduňky. Ve třech pracovních skupinách jsme zaseli tato semínka a vysadili vyklíčenou mátu do truhlíků s hlínou. Vše jsme řádně zalili vodou a opět zazpívali pro dobré klíčení a růst našich bylinek píseň z pohádky.

Pokračovali jsme opět ve třech pracovních skupinkách – vybarvovali omalovánky ovoce – jablka, hrušky, švestky. Ty jsme pečlivě vystřihli. Na velký výkres jsme domalovali mísu a do ní lepili vystřižené ovoce. Při tvoření jsme recitovali báseň „ Větvička“. Každá skupinka vytvořila koláž – plakát mísy s ovocem.

Nejvíce jsme se těšili na druhou polovinu projektu. Nachystali jsme jablíčka, podložky a nože. Krájeli jsme čerstvé ovoce na plátky. Z počátku jsme měli někteří obavy, abychom se nepořezali. Ale byli jsme šikovní a krájení zvládli. Nachystané ovoce jsme rozprostřeli na jednotlivá plata sušičky. Ta jsme naskládali na sebe a sušičku zprovoznili. Družina se krásně provoněla ovocem.

Těšíme se na příští setkání, kdy s jablíčky budeme krájet a sušit i hrušky.

Ivana Žáčková