Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací chápu, zavřít
☰ Menu
Distanční výuka Rozvrh BAKALÁŘI Informace pro 1. ročník Aktuality Škola O škole Školní poradenské pracoviště Školní družina Organizace školního roku Zájmové útvary Školní parlament Školská rada Rada rodičů Školní zpravodaj Projekty Školní časopis Sportovní zázemí školy Formela cup Pracovní místa Kontakt Školní dokumenty ŠVP Školní řád Výroční zprávy Koncepce rozvoje školy Rozpočet Tiskopisy GDPR Jídelna Provoz Jídelníček Řád školní jídelny Fotogalerie 2021/2022 2020/2021 2019/2020 2018/2019 2017/2018 2016/2017 2015/2016 2014/2015 PROJEKT 2013/2014 2012/2013 2011/2012 Historie školy Schránka důvěry

Rodilý mluvčí na naší škole

„Practice Makes the Master“

(Cvičení dělá mistra)

aneb rodilý mluvčí na naší škole

 

         Možná jste ve středu zaregistrovali novou osobu v učitelském sboru. Naše škola získala z projektu společného pro obce Jesenicka rodilého mluvčího. Pan Andy Graham bude až do konce školního roku k dispozici téměř každou středu do hodin anglického jazyka. Někteří žáci tu příležitost měli už tuto středu, dne 12. února. Protože se jednalo o první hodiny, ve všech skupinách probíhalo seznamování. Andy na sebe prozradil něco ze svého života a stejně tak se mu představili také žáci a mohli mu pokládat nejrůznější otázky. Dozvěděli jsme se, že už více než dva roky žije ve Vidnavě spolu se svou českou manželkou a dvěma dětmi, které chodí na základní školu do Kobylé. Předtím žili v Praze, ale chyběla jim zahrada, tak se přestěhovali sem. Seznámili se spolu v Anglii v Londýně. Andy dřív pracoval jako učitel angličtiny v Itálii, v Anglii hrál v kapele na baskytaru a připravoval dospělé na jazykové zkoušky TOEFL (Test Of English as a Foreign Language). V současné době pracuje jako osteoterapeut a učí konverzaci na školách v okolí. Vyrůstal a dětství trávil v jižním Walesu, velšsky však nemluví. Má rád čtení a sporty a píše knihy (temnou fikci) – hledejte andygrahamauthor.com. Jeho díla jsou zatím dostupná pouze jako e-knihy (tisk knih je příliš nákladný) a pouze v angličtině.  Andyho nejoblíbenější české jídlo jsou bramboráčky, jinak kari. Jako nejoblíbenější písničku jmenoval „Ain’t No Mountain High Enough“.

         Nejvíce kladl žákům na srdce, že dělat chyby je normální a že mu chyby nevadí. Co by však vadilo, kdyby někdo ani nezkusil angličtinu použít. Naštěstí tato situace během celého dne nenastala a všichni, ano, úplně všichni, dokázali něco říct.

         Domnívám, že i Andy se seznámil s mnoha žáky naší školy a dozvěděl se hodně o jejich koníčcích, oblíbených sportech a jídlech, u těch starších o jejich budoucích školách a povoláních. Celý den probíhal v příjemné pohodě. Mít ve škole rodilého mluvčího je bonus navíc, který není samozřejmostí. Těším se na další spolupráci a věřím, že bude přínosná pro všechny, pro žáky především.  

M. Nemeškalová