Projekt Talnet

V rámci letního „odpočinku“ se skupina žáků naší školy soustředila na badatelskou činnost. Jedná se o projekt Vlastivědného muzea v Jeseníku, který vytvořil platformu pro nadanou mládež se zájmem o přírodní, humanitní i technické vědy. TALNET připravuje akci T-Expedice, kdy se na jedno místo, na jeden týden, sejdou nadějní badatelé ze základních škol, aby se pokusili „vyřešit“ určitý problém.

Žáci naší školy byli zapojeni do sekce fyzikální a biologické. Žáci s fyzikální skupiny například na poli odpalovali vodní rakety a zjišťovali, jak velký hydrostatický tlak by byl potřeba k tomu, aby raketa doletěla až na Měsíc. Skupina žáků v biologické sekci zkoumala invazivní rostliny podél potoků na Jesenicku. Výsledkem jejich bádání byl unikátní nález vzácného a kriticky ohroženého jednokvítku velekvětého.

Vrcholem letního bádání byla prezentace výsledků jednotlivých skupin v Centru společenských aktivit v Jeseníku, kde přišlo mnoho zajímavých hostů.

V rámci letních badatelských aktivit se do projektu zapojili:

Děkujeme všem žákům za účast na tomto významném projektu, velmi si toho vážíme!

Ondřej Zykmund, ZŘŠ