Aktuálně

Projekt ZÁMEK

PROJEKT DĚTI – DĚTEM

Tento projekt vznikl za spolupráce státního zámku Jánský Vrch, města Javorník a Základní školy Javorník.

Byl určen konkrétně žákům pátých tříd. Děti měly před sebou nelehký úkol – naučit se zpaměti texty, které běžně zaznívají při prohlídkách z úst průvodců, a také potom na zámku návštěvníky provést.

 Ale přece jen se ta dětská prohlídka od běžné lišila. Především tím, že z dětí se staly historické postavy, které na zámku působily, pracovaly nebo ho navštívily. Prohlídku zámku zahájily úvodním slovem uvítací dámy.  V jednotlivých místnostech mohli návštěvníci potkat například biskupa Filipa Gotharda  Schaffgotsche, který se zasloužil o přestavbu původního hradu na barokní zámek. V zámecké kapli k autentičnosti přispěly jeptišky. Dále se představila Nicolina, manželka vynikajícího hudebníka Karla Ditterse z Dittersdorfu.  V dalších částech zámku již na návštěvníky netrpělivě čekal německý romantický básník Josef von Eichendorff, slavný hvězdář Mikuláš Koperník a dámy na návštěvě reprezentující umělecké slohy biedermeier a empír. Nechybělo také služebnictvo v zastoupení kuchařek, služebných a venkovanek. Prohlídku uzavíral ve svém obydlí pan správce.

Je potřeba zdůraznit, že děti vystupovaly v krásných a propracovaných kostýmech, které jim byly ušity na míru.

Akce byla přístupná po dva pracovní dny okolním školám i objednaným skupinám. V sobotu byly prohlídky určené široké veřejnosti.

Podle nadšených ohlasů se akce všem návštěvníkům moc líbila, a tudíž se dlouhodobá příprava opravdu vyplatila. Děti texty ovládaly výborně a jejich vystupování bylo na profesionální úrovni.

Fotogalerie 

 


Ivana Mikulenková